Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Danówku

AKTUALNOŚCI, strona 1:

29.03.2024 r. dniem wolnym od pracy

Utworzono dnia 19.03.2024

OGŁOSZENIE

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku podaje do wiadomości, iż zgodnie z art. 130 § 2 k.p. dzień 29.03.2024r. jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku za święto przypadające w sobotę tj. 06.01.2024r.

W związku z tym GOPS w Danówku w dniu 29.03.2024 r. będzie nieczynny.

Kierownik Gminnego Ośrodka
Pomocy Społecznej w Danówku
Małgorzata Marchiel

 

czytaj dalej... na temat: 29.03.2024 r. dniem wolnym od pracy

Rekrutacja do udziału w Programie „Opieka Wytchnieniowa”

Utworzono dnia 22.02.2024

Rekrutacja do udziału
w Programie „Opieka Wytchnieniowa”
dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
- edycja 2024

Gmina Grajewo pozyskała dotację w wysokości 25.704,00 zł na realizację resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Informujemy o prowadzonej rekrutacji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społeczne w Danówku do udziału w Programie „Opieka Wytchnieniowa”.
Zgłoszenia w formie wypełnionych załączników (załączone poniżej) wraz z kopią orzeczenia o niepełnosprawności należy złożyć do Gminnego Ośrodka Pomocy Społeczne w Danówku w terminie do 30 kwietnia 2024 r.
Świadczenie usług opieki wytchnieniowej realizowane będzie w ramach pobytu całodobowego w formie 14-dniowego turnusu. W 2024 r. planuje się objąć wsparciem
3 osoby, w tym:
a) 1  dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności;
b) 2 osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności/orzeczeniem równoważnym
Uczestnik, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usługi w ramach Programu. Istnieje możliwość wyjazdu z opiekunem, lecz opiekun ponosi sam koszty wyjazdu oraz pobytu.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1/ dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
2/ osobami niepełnosprawnymi posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełno-sprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek
i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Danówku w pierwszej kolejności uwzględniać będzie potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.

Złożenie dokumentów, nie oznacza pozytywnego rozpatrzenia z uwagi na ograniczoną liczbą miejsc.

Dodatkowych informacji na temat realizacji Programu „Opieka Wytchnieniowa” można uzyskać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku (Danówek 7A, 19-200 Grajewo) bądź  pod numerem telefonu: 86 272 22 60.  

 

 

czytaj dalej... na temat: Rekrutacja do udziału w Programie „Opieka Wytchnieniowa”

Informator

Utworzono dnia 01.02.2024
Informator dotyczący podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc domową na terenie powiatu grajewskiego w 2024

 

Informator dotyczący podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc domową na terenie powiatu grajewskiego w 2024

Informator dotyczący podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc domową na terenie powiatu grajewskiego w 2024

Informator dotyczący podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc domową na terenie powiatu grajewskiego w 2024

czytaj dalej... na temat: Informator

Wnioski o dodatek osłonowy

Utworzono dnia 22.01.2024

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Danówku informuje, iż zgodnie z podpisanym rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska od dnia 19.01.2024r. można składać wnioski o dodatek osłonowy w formie elektronicznej przez ePUAP lub profil zaufany oraz osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku.

Do złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego należy dołączyć odpowiednio:
- nakaz płatniczy za 2022r. lub zaświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażoną w ha przeliczeniowych
- kopia decyzji z KRUS o przyznaniu zasiłku macierzyńskiego lub  decyzji GOPS o przyznaniu świadczenia rodzicielskiego
- kwota pobranych alimentów za 2022 r. (wyrok sądu)
- kopia decyzji lub zaświadczenia ze szkoły lub uczelni o wysokości stypendiów szkolnych lub socjalnych osiągniętych w 2022r.
- zaświadczenia z KRUS lub ZUS o pobieraniu zasiłków chorobowych w roku 2022

Uwaga!
Część III (s. 8 - 10) wniosku należy wypełnić na każdego pełnoletniego domownika wykazanego we wniosku, podpis składa wnioskodawca wnosku (s.10).
Klauzlę informacyjną należy podpisać i dołączyć do składenego wniosku.
czytaj dalej... na temat: Wnioski o dodatek osłonowy

Pomoc pokrzywdzonym przestępstwem w ramach Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łomży

Utworzono dnia 15.01.2024

Szanowni Państwo,

W związku z dokonanym w 2021 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości wyborem oferty Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT ukierunkowanej na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom przestępstw, zgodnie § 8 ust. 5 zawartej z Ministerstwem Sprawiedliwości umowy, informujemy Państwa o świadczonej z Funduszu Sprawiedliwości pomocy. Świadczona przez nas pomoc udzielana jest w prowadzonym Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łomży oraz w Lokalnych Punktach Pomocy, znajdujących się na terenie Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa i Grajewa.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zapewniają:

  • pomoc prawną*,
  • pomoc psychologiczną*,
  • pomoc w rozwiązywaniu konfliktów przez mediację**,
  • pomoc tłumacza języka obcego i języka migowego**,
  • wsparcie doradcy zawodowego,
  • pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie leczniczym,
  • pokrywanie kosztów zakupu żywności lub bonów żywnościowych,
  • pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej,
  • finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny,
  • pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia;
  • pokrywanie kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową, także na zasadach indywidualnego kształcenia,
  • pokrywanie kosztów szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe,
  • finansowanie kosztów wyjazdów zorganizowanych dla małoletnich,
  • finansowanie kosztów wyjazdu osoby uprawnionej wraz z małoletnim, nad którym sprawuje pieczę, oraz małoletniego wraz z opiekunem,
  • finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw związanych z uzyskiwaniem pomocy,
  • pokrywanie kosztów zakupu sprzętu i wyposażenia,
  • finansowania kosztów usługi dostosowania lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej;
  • finansowanie robót budowlanych dla osoby pokrzywdzonej,
  • pokrywanie kosztów zakupu wartości niematerialnych i prawnych,
  • pomoc opiekuna pokrzywdzonego.

*Pomoc prawna i psychologiczna udzielana jest po wcześniejszym umówieniu wizyty.
** Pomoc tłumacza j. obcego, tłumacza migowego oraz mediatora organizowana jest po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania.

LOKALNY PUNKT POMOCY POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM W GRAJEWIE
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

19-200 Grajewo, ul. Strażacka 6, kom. 518 595 672, e-mail: pokrzywdzeni.grajewo@pryzmat.org.pl
Doradca ds. osób pokrzywdzonych:
Środa: 15.00-20.00Sobota: 07.00-12.00

czytaj dalej... na temat: Pomoc pokrzywdzonym przestępstwem w ramach Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łomży

INFORMACJA DOT. WYPŁATY DODATKU OSŁONOWEGO 2024

Utworzono dnia 03.01.2024

INFORMACJA DOT. WYPŁATY DODATKU OSŁONOWEGO 2024

Od stycznia do końca kwietnia 2024r. będzie można ubiegać się o wypłatę dodatku osłonowego. Aby otrzymać dodatek osłonowy należy złożyć wniosek o przyznanie dodatku osłonowego osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Danówku lub internetowo przez ePUAP, profil zaufany jednak taki wniosek musi być opatrzony podpisem elektronicznym bądź uwierzytelniony profilem zaufanym.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego, który będzie obowiązywał w 2024 r. zostanie opublikowany w najbliższym czasie w drodze rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska.

Po jego opublikowaniu zostanie udostępniony na stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku.
Podstawą obliczenia dochodu gospodarstwa domowego będzie rok 2022r.
W sytuacji gdy dochód przekracza wskazane powyżej kryteria, dodatek będzie przyznany w mniejszej wysokości zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, z dolnym limitem wypłaty dodatku w wysokości 20 zł.
Dodatek osłonowy ma być wypłacany jednorazowo w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.

Dodatek osłonowy przysługuje:
1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł,
2) osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.

Dodatek osłonowy w 2024 roku będzie wynosił:
1) 228,8 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
2) 343,2 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
3) 486,2 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
4) 657,8 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Podwyższony dodatek osłonowy (opalanie domu węglem) w 2024 roku będzie wynosił:
1) 286 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
2) 429 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
3) 607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
4) 822,25zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Z up. WÓJTA
Mgr Małgorzata Marchiel
KIEROWNIK
Gminnego Ośrodka Pomocy
Społecznej w Danówku

czytaj dalej... na temat: INFORMACJA DOT. WYPŁATY DODATKU OSŁONOWEGO 2024

OGŁOSZENIE

Utworzono dnia 02.11.2023

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku podaje do wiadomości, iż zgodnie z art. 130§2 KP dzień 10.11.2023 r. jest dniem wolnym od pracy dla pracowników GOPS w Danówku za święto przypadające w sobotę tj. 11.11.2023 r.

W związku z tym Ośrodek w dniu 10.11.2023 r. będzie nieczynny.
czytaj dalej... na temat: OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Utworzono dnia 18.10.2023
 Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku zatrudni 
PRACOWNIKA SOCJALNEGO – umowa o pracę w wymiarze 1 etatu

I. Wymagania
Posiadanie kwalifikacji zgodnych z art. 116 oraz art. 156 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 116  ust. 1. Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
1) posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych;
2) ukończyła studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej;
3) do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:
  a) pedagogika,
  b) pedagogika specjalna,
  c) politologia,
  d) polityka społeczna,
  e) psychologia,
  f) socjologia,
  g) nauki o rodzinie;
4) ukończyła studia podyplomowe z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej, po uprzednim ukończeniu studiów na jednym z kierunków, o których mowa w pkt 3.

..........................................

czytaj dalej... na temat: OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Zmiana nazwy i siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie

Utworzono dnia 24.07.2023

UWAGA !!!

Grajewo, dn. 24.07.2023 r.

Zmiana nazwy i  siedziby
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie

Na podstawie Uchwały Nr 332/LIV/23 Rady Gminy Grajewo z dnia 30 czerwca 2023 r. zmieniającej uchwałę w sprawie Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Grajewie (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2023 r., poz. 3791), Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku informuje, że z dniem 22 lipca 2023 r. następuje zmiana nazwy i  adresu siedziby tutejszego Ośrodka z dotychczasowego na:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Danówku
Danówek 7A
19-200 Grajewo

Dotychczasowy adres e-mail Ośrodka, podobnie jak numer telefonu nie ulegają zmianie.
Prosimy o kierowanie wszelkiej korespondencji na wskazany powyżej adres oraz o zmianę adresu odbiorcy na dokumentach księgowych.

Faktyczna zmiana siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku będzie miała miejsce z dniem 01 sierpnia 2023 roku.

Małgorzata Marchiel

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Danówku

 

czytaj dalej... na temat: Zmiana nazwy i siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie

Zaproszenie

Utworzono dnia 26.04.2023

Gminny Ośrodek Pomocy Społeczej w Grajewie serdecznie zaprasza na wykład o przemocy wobec osób starszych dnia 11 maja (czwartek) 2023 r. o godz. 10:30 w Świetlicy Wiejskiej w Rudzie, ul. Szkolna 1.

Zaproszenie na wykład

PRGRAM wykładu/spotkania edukacyjnego na temat przemocy wobec starszych.
Program wykładu:
1. Po czym poznać, że czyjeś zachowanie jest przemocą;
2. Przemoc a konflikt;
3. Cykl przemocy;
4. Mechanizm przemocy;
5. Rodzaje przemocy wobec starszych;
6. Mity wokół przemocy;
7. Czynniki ryzyka przemocy wobec starszych;
8. Dlaczego osoby starsze nie chcą mówić o przemocy;
9. Jak reagować, gdy wiemy, że ktoś doświadcza przemocy;
10. Co warto powiedzieć w kontakcie z osobą doświadczającą przemocy.

Informacja o wykładowcy:
Magdalena Rutkiewicz – Absolwentka Ekonometrii na SGH i Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Przez 6 lat związana z branżą reklamową (McCann- Erickson, DDB). Od 2003 roku związana z sektorem pozarządowym. W latach 2003 – 2013 Dyrektor Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Mediatorka rodzinna. Specjalistka ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Członek żoliborskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Założycielka i Prezeska Zarządu Fundacji Projekt Starsi. W Fundacji Project Starsi odpowiedzialna za dział przeciwdziałania przemocy wobec starszych. Prowadzi szkolenia, spotkania edukacyjne z osobami starszymi, przygotowuje i prowadzi kampanie społeczne na temat przemocy wobec starszych, inicjatorka i realizatorka innowacji społecznych w obszarze przemocy wobec starszych, takich jak Uważny Pasterz czy Formularz Oceny Ryzyka Przemocy wobec starszych dla lekarzy.

czytaj dalej... na temat: Zaproszenie

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 68

W poprzednim tygodniu: 106

W tym miesiącu: 386

W poprzednim miesiącu: 368

Wszystkich: 6420

Zegar